Podočnjaki – zakaj nastanejo in kako se jih znebimo?
Podočnjaki so lahko prava nočna mora, saj so običajno močno vidni in se jih je tudi razmeroma težko znebiti. Pojavijo se lahko zaradi različnih razlogov: stres, ponočevanje, pomanjkanje spanca, hiter tempo življenja, slaba fizična pripravljenost telesa, dedni izvor, itd. V kolikor se ponočnjaki pri neki osebi pojavljajo skozi vse življenje, potem je velika verjetnost, da so dednega nastanka. V kolikor se vsako leto pojavljajo le v določenem obdobju, potem je mogoče pomisliti na alergijo. Pri alergiji se namreč lahko pojavijo skelenje, srbečica, razdraženost okoli oči, popokane kapilare, vse to pa se lahko vidi kot modro-črna obarvanost pod očmi. Podočnjaki so lahko tudi posledica slabe prekrvavitve področja okoli oči, v nekaterih primerih pa so lahko tudi znak zdravstvene težave ali bolezni (npr. anemije, ledvične bolezni, ipd.). Včasih pa se temni kolobarji pod očmi lahko pojavijo tudi zaradi pretiranega naprezanja oči pri gledanju v računalnik ali televizijo.
S starostjo temni kolobarji pod očmi običajno postajajo bolj vidni in izraziti. Razlog za to je, da se koža z leti tanjša, več težav je tudi z zastajanjem vode v telesu, kar se kaže tudi v obliki zabuhlosti okoli oči.
Nasveti proti podočnjakom
V kolikor gre za dedno težavo, je edina rešitev uporaba korektorjev, za ostale vzroke pa je najprej najbolje spremeniti življenjski slog. Najpomembneje je, da telesu privoščimo dovolj počitka, spanja, vode in zdrave prehrane. Ko telesu pomagamo v naravno ravnovesje, običajno tudi podočnjaki postanejo precej manj izraziti. Ker si nihče ne želi vidnih podočnjakov okoli oči, saj vplivajo na estetski videz obraza, vam spodaj predstavljamo nekaj namigov, kako se je te nadloge mogoče rešiti.
- Vsak dan spite vsaj 6 – 7 ur, v posteljo pa odidite vsaj uro ali dve pred polnočjo. Pomaga tudi, če nekoliko dvignete svoje vzglavje in tako zmanjšate količino krvi v predelu glave. Čeprav marsikdo ne verjame v lepotni spanec, pa je pri boju zoper podočnjake ravno spanec odločilnega pomena.
- Okoli predela oči si nanesite mandljevo olje, ki kožo zmehča in jo naredi bolj voljno.
- 1 – 2 krat tedensko si na oči položite tanke rezine kumaric. Te so namreč zelo učinkovite pri pomirjanju utrujenih oči, krepitvi in pospešitvi prekrvavitve.
- Včasih pomagajo tudi kreme proti podočnjakom, ki vsebujejo posebne sestavine in vitamine. Kreme je vselej najbolje nanašati v tankih slojih in tako, da jih na predel pod očmi nanesemo s trepljanjem. Med vitamine, ki so najbolj učinkoviti zoper podočnjake, sodi vitamin K.
- Previdno izbirajte ličila – izogibajte se vseh, ki niso hipoalergenska. Slednja namreč ne povzročajo alergij, s tem pa je manj verjetnosti za solzenje, srbečico, zatekanje, zabuhlost in razdraženo kožo okoli oči.
- Uporabite čajne vrečke – najbolje kamiličnega ali metinega čaja. Počakajte, da se vrečke ohladijo, nato pa mlačne položite na področje podočnjakov za 10 – 20 min.
- V zamrzovalnik lahko položite dve čajni žlički in ju, ko sta dovolj mrzli, položite na predel pod očmi.
- V kolikor ne pomaga nič drugega, se je podočnjakov mogoče lotiti tudi z uporabo rdečkastih/roza korektorjev. Obstajajo celo posebni korektorji, ki so namenjeni prav prikrivanju temnih kolobarjev pod očmi. Ko najdemo pravi odtenek korektorja, ki lepo prekrije temne lise pod očmi, je nanj smiselno nanesti še kompaktni odtenek korektorja, ki spodnjega fiksira in naredi bolj obstojnega.