Suha koža stopal je tegoba, s katero se sooča ogromno ljudi. Hrapava in suha koža pogosto vodi v razpokano in otrdelo kožo, ki se prekomerno lušči, pogosto pa to spremlja tudi neprijetna srbečica. Vzrokov za nastanek suhe kože na stopalih je več, rešitev te tegobe pa je v intenzivni negi ali ustrezni terapiji kože stopal, da ta ponovno postane prožna, gladka in zdrava.
Suha koža kaže na porušeno ravnovesje med vlago, ki jo potrebuje koža in njenim izhlapevanjem iz globljih plasti kože. Ker je izguba vlage, ki je sicer normalen vsakodneven pojav, večja kot oskrba z njo, se pojavi suha, včasih tudi razpokana koža. Vzroki za suho kožo so lahko tudi staranje kože, hormonsko neravnovesje, prehrana, klima, razne bolezni, neprimerna obutev, ipd. Stopnja suhe kože stopal močno niha tudi z ozirom na zunanje vremenske vplive – npr. pozimi je običajno bolj suha kakor poleti.
Suhi koži torej primanjkuje vlage, pa tudi lipidov (kožne maščobe). Zdrava koža z različnimi vlažilnimi faktorji (soli, sečnina, organske kisline) uspe ohranjati ravnovesje pri izgubi vlage, saj vlažilni faktorji vlago vežejo nase in jo na ta način ohranijo v koži. Tudi lipidi v zgornjih plasteh kože uravnavajo vsebnost vlage in preprečujejo povzročiteljem okužb, da bi prodrli v kožo.
Suha koža potrebuje posebno nego. Na stopalih je manjše število lojnic, še posebej na področju narta, kjer je koža izrazito tanka in vsebuje najmanj maščob. To dela stopala posebej občutljiva. Stopala so slabo zaščitena zoper izgube maščob, posledica tega pa je nastanek suhe kože. V kolikor za suho kožo ne poskrbimo primerno lahko pride do poroženelosti ali celo razpok (t.i. ragade), ki lahko tudi krvavijo. Suha koža stopal tako potrebuje predvsem nego – s katero bi koži na stopalih ponovni povrnili naravno ravnovesje.